Czy podział majątku trzeba zgłosić do urzędu skarbowego?

Autor: Marcin Sądej

Jestem z mężem po rozwodzie. Przy podziale majątku wspólnie postanowiliśmy, iż były mąż spłaci mi nasz wspólny majątek. Czy muszę zapłacić podatek dla urzędu skarbowego od spłaty męża i czy muszę to zgłosić do urzędu skarbowego?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Czy podział majątku trzeba zgłosić do urzędu skarbowego?

Otrzymanie od byłego małżonka spłaty majątku po rozwodzie a podatek dochodowy

Otrzymana od męża kwota spłaty majątku po rozwodzie nie spowoduje konieczności zapłaty podatku dochodowego. Zgodnie bowiem z treścią art. 2 ust. 1 pkt 5 ustawy PIT, przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów z tytułu podziału wspólnego majątku małżonków w wyniku ustania lub ograniczenia małżeńskiej wspólności majątkowej oraz przychodów z tytułu wyrównania dorobków po ustaniu rozdzielności majątkowej małżonków lub śmierci jednego z nich.

W konsekwencji nie są opodatkowane przychody z tytułu podziału wspólnego majątku małżonków. Przez taki nieopodatkowany przychód uznaje się wartość spłat (dopłat) otrzymywanych przez jednego z małżonków z tytułu podziału majątku. W rezultacie spłata otrzymana przez Panią od byłego męża nie spowoduje konieczności zapłaty podatku.

Zniesienie współwłasności a podatek PCC

W tym miejscu warto wskazać, że zniesienie współwłasności stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych po stronie nabywającego udział (w tym przypadku byłby to Pani były małżonek). Na szczęście organy podatkowe przyjmują, że również w tym przypadku podatek PCC nie wystąpi. Jak bowiem wskazał Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z dnia 15.10.2010 r., nr IBPBII/1/436-161/10/AŻ:

„Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że nastąpił podział majątku wspólnego w wyniku rozwodu. W celu wyrównania udziałów w majątku wspólnym wnioskodawca dokonał na rzecz żony spłaty pieniężnej.

Wskazać należy, że podział majątku wspólnego małżonków jest instytucją typową dla prawa rodzinnego i opiekuńczego.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Podział majątku między małżonków a podatek od czynności cywilnoprawnych

Należy podkreślić, że podział majątku wspólnego małżonków, wykazuje cechy odrębne od zniesienia współwłasności, unormowanego w Kodeksie cywilnym, i w związku z tym nie może być traktowany jako zniesienie współwłasności wymienione w art. 1 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Ponieważ podział majątku między małżonkami nie został wymieniony jako czynność podlegająca opodatkowaniu, nie będzie miał znaczenia fakt, że przy podziale majątku wystąpi spłata pieniężna.

Skoro więc w art. 1 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy jako podlegający podatkowi od czynności cywilnoprawnych nie został wymieniony podział majątku wspólnego należy uznać, że czynność ta nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych.”

W rezultacie ani po Pani stronie, ani po stronie byłego męża podatek nie wystąpi.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją spawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem podatkowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

Szukamy prawnika »